Skip to content

554 Pennsylvania Ave.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block1406.05
Lot137
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,570
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
54%
Improvement Value:$110,000
46%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,198+5.2%
2024$5,892+3.5%
2023$5,695+1.4%
2022$5,617+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,570DeedBook 19826, Page 1322Recorded10/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1964