Skip to content

563 California Ave.Brick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block1406.05
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,570
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
52%
Improvement Value:$117,100
48%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,383+5.2%
2024$6,068+17.5%
2023$5,164+1.4%
2022$5,093+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 10139, Page 1514

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5255, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1971