Skip to content

573 California Ave.Brick, NJ 08724

Built 1981

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block1406.05
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,210
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
55%
Improvement Value:$108,600
45%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,252+5.2%
2024$5,944+3.5%
2023$5,746+1.4%
2022$5,667+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000
Sq Ft1,210DeedBook 18592, Page 1444Recorded7/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1981