Skip to content

581 California Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Jun 11, 2010

Property Information

Block1406.05
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,570
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
54%
Improvement Value:$111,800
46%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+5.2%
2024$6,024+3.5%
2023$5,822+1.4%
2022$5,743+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$264,000
DeedBook 14624, Page 1600

Property Built

Built

Year Built: 1960