Skip to content

591 California Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 8, 2011

Property Information

Block1406.05
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,890
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
50%
Improvement Value:$124,800
50%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,585+5.2%
2024$6,260+3.5%
2023$6,051+1.4%
2022$5,968+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 15056, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1960