Skip to content

552 Pennsylvania AveBrick, NJ 08724

Built 1964
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block1406.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,812
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
44%
Improvement Value:$142,800
56%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723+5.2%
2024$6,392+7.4%
2023$5,952+1.4%
2022$5,870+1.9%
Property History
Sales5Foreclosures1

Foreclosure Case F-000662-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,812DeedBook 18437, Page 1580Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,812DeedBook 18200, Page 618Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 15870, Page 1707Recorded8/14/2014

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 14831, Page 1486

Property Sale

SaleMulti
$153,900
DeedBook 10020, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1964