Skip to content

551 Rhode Island Ave.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block1407.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,222
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
53%
Improvement Value:$106,300
47%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,852+5.2%
2024$5,564+3.5%
2023$5,378+1.4%
2022$5,304+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980