Skip to content

559 Michigan Ave.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$429,999
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block1408.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,614
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
48%
Improvement Value:$140,700
52%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,092+5.2%
2024$6,742+3.5%
2023$6,517+1.4%
2022$6,427+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$429,999
Sq Ft1,614DeedBook 19564, Page 1042Recorded12/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 11773, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1965