Skip to content

564 Rhode Island Ave.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block1408.07
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,240
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
53%
Improvement Value:$115,500
47%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+5.2%
2024$6,116+3.5%
2023$5,911+5.9%
2022$5,580+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970