Skip to content

569 Alabama Ave.Brick, NJ 08724

Built 1977

Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block1412.09
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,246
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
55%
Improvement Value:$103,200
45%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,020+5.2%
2024$5,723+3.5%
2023$5,532+1.4%
2022$5,456+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977