Skip to content

579 Carolina Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Nov 8, 2016

Property Information

Block1413.11
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,245
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
43%
Improvement Value:$172,900
57%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+5.2%
2024$7,543+3.5%
2023$7,291+1.4%
2022$7,191+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft2,245DeedBook 16590, Page 277Recorded12/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1987