Skip to content

563 Carolina Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block1413.11
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,245
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
42%
Improvement Value:$181,800
58%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+5.2%
2024$7,764+3.5%
2023$7,505+1.4%
2022$7,402+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 10968, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1987