Skip to content

574 Alabama Ave.Brick, NJ 08724

Built 1967

Last Sale Price
$525,500
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block1413.11
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,072
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
57%
Improvement Value:$98,500
43%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,738+5.4%
2024$5,443+3.6%
2023$5,253+1.5%
2022$5,177+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,500
Sq Ft1,072DeedBook 19810, Page 1407Recorded10/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 10482, Page 1811

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 4777, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1967