Skip to content

570 Alabama Ave.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block1413.11
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,486
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
54%
Improvement Value:$112,800
46%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+5.2%
2024$6,098+3.5%
2023$5,895+1.4%
2022$5,814+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 16953, Page 590Recorded11/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1980