Skip to content

1109 Sally Ike Rd.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
May 14, 1999

Property Information

Block1414.12
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,227
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,400
50%
Improvement Value:$117,200
50%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,135+5.2%
2024$5,832+3.5%
2023$5,637+1.4%
2022$5,560+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 5696, Page 620

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5405, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1984