Skip to content

566 Carolina Ave.Brick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block1414.12
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,088
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
41%
Improvement Value:$184,100
59%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,227+5.2%
2024$7,821+3.5%
2023$7,560+1.4%
2022$7,456+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 17362, Page 1794Recorded1/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 15399, Page 1333

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5336, Page 883

Property Sale

SaleMulti
$52,400
DeedBook 4858, Page 835