Skip to content

1124 Alaska Ave.Brick, NJ 08724

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2026

Property Information

Block1416.13
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,530
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,500
50%
Improvement Value:$128,700
50%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+5.2%
2024$6,444+3.5%
2023$6,229+1.4%
2022$6,143+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 17499, Page 590Recorded6/11/2019

Property Sale

SaleMulti
$1,500
DeedBook 10615, Page 1819

Property Sale

SaleMulti
$124,990
DeedBook 5331, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1990