Skip to content

1104 Alaska Ave.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 14, 2006

Property Information

Block1416.13
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,584
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
50%
Improvement Value:$128,300
50%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,768+5.2%
2024$6,434+3.5%
2023$6,219+1.4%
2022$6,134+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$169,500
DeedBook 10525, Page 1581

Property Built

Built

Year Built: 1988