Skip to content

604 Carolina AveBrick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 13, 2011

Property Information

Block1418.14
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,900
55%
Improvement Value:$91,700
45%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,376+5.2%
2024$5,111+3.5%
2023$4,941+1.4%
2022$4,873+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 14978, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1983