Skip to content

599 Carolina Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Apr 26, 1996

Property Information

Block1419.15
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1816
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,816
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
46%
Improvement Value:$150,800
54%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,356+5.2%
2024$6,993+3.5%
2023$6,760+1.4%
2022$6,667+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5368, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1987