Skip to content

623 Carolina Ave.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2007

Property Information

Block1419.15
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1528
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,528
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
49%
Improvement Value:$134,100
51%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,919+5.2%
2024$6,578+3.5%
2023$6,358+1.4%
2022$6,271+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$268,250
DeedBook 11337, Page 1811

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5757, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1986