Skip to content

627 Carolina Ave.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$166,500
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block1419.15
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,245
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,700
45%
Improvement Value:$155,100
55%
Total Assessment$279,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+5.2%
2024$6,956+3.5%
2023$6,724+1.4%
2022$6,631+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$166,500
DeedBook 5668, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1986