Skip to content

628 Alabama Ave.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block1419.15
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,072
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
54%
Improvement Value:$111,400
46%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,326+5.2%
2024$6,014+3.5%
2023$5,813+1.4%
2022$5,733+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970