Skip to content

620 Illinois Ave.Brick, NJ 08724

Built 1967

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block1420.16
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,508
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
52%
Improvement Value:$123,300
48%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,694+5.2%
2024$6,364+3.5%
2023$6,152+1.4%
2022$6,067+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,508DeedBook 19049, Page 414Recorded6/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 14102, Page 1671

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4958, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1967