Skip to content

740 Millbrook RdBrick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block1421.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1802
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,802
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,900
46%
Improvement Value:$176,400
54%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,611+5.2%
2024$8,186+8.2%
2023$7,567+1.4%
2022$7,463+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,802DeedBook 18222, Page 1341Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,802DeedBook 16782, Page 1677Recorded6/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1972