Skip to content

689 Millbrook Rd.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block1421.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2412
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,172
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
45%
Improvement Value:$176,200
55%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,352+5.2%
2024$7,940+3.5%
2023$7,675+1.4%
2022$7,570+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,172DeedBook 19190, Page 1319Recorded10/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1980