Skip to content

725 Millbrook RdBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block1421.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,758
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
44%
Improvement Value:$185,900
56%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,637+5.2%
2024$8,211+3.5%
2023$7,937+1.4%
2022$7,828+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,758DeedBook 18555, Page 1135Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5499, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1970