Skip to content

544 Heather LaneBrick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block1421.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1838
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,838
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,900
47%
Improvement Value:$165,500
53%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+5.2%
2024$7,816+3.5%
2023$7,555+1.4%
2022$7,451+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979