Skip to content

654 Millbrook Rd.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
May 27, 1994

Property Information

Block1421.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1668
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,668
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,100
51%
Improvement Value:$147,900
49%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,871+5.2%
2024$7,483+3.5%
2023$7,233+1.4%
2022$7,134+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5168, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1979