Skip to content

589 Kirk LaneBrick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block1421.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1985
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,985
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,800
47%
Improvement Value:$167,800
53%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358+5.2%
2024$7,945+3.5%
2023$7,680+1.4%
2022$7,575+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5004, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1984