Skip to content

1171 Sally Ike RdBrick, NJ 08724

Built 1961

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 3, 2003

Property Information

Block1421.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,103
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,300
52%
Improvement Value:$164,700
48%
Total Assessment$343,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,969+5.2%
2024$8,527+3.5%
2023$8,242+1.4%
2022$8,129+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 11807, Page 1386

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5484, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1961