Skip to content

746 Durham TerraceBrick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 16, 2009

Property Information

Block1421.28
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2658
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,658
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,700
37%
Improvement Value:$299,900
63%
Total Assessment$475,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,437+5.2%
2024$11,823+3.5%
2023$11,429+1.4%
2022$11,272+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 14329, Page 1439

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 13480, Page 1966

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5061, Page 792

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5017, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1990