Skip to content

730 Durham TerraceBrick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$257,900
Last Sale Date
Apr 30, 1996

Property Information

Block1421.28
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2574
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,300
36%
Improvement Value:$312,800
64%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,842+5.2%
2024$12,209+3.5%
2023$11,801+1.4%
2022$11,639+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$257,900
DeedBook 5367, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5017, Page 837