Skip to content

2262 Lanes Mill Rd.Brick, NJ 08724

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block1421
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1981
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,981
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,400
41%
Improvement Value:$196,900
59%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+5.3%
2024$8,110+3.6%
2023$7,831+1.4%
2022$7,720+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,981DeedBook 20013, Page 1318Recorded5/15/2025

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5633, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1940