Skip to content

660 Herbertsville RdBrick, NJ 08724

Built 1907

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block1421
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,600
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,300
55%
Improvement Value:$120,800
45%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,959+5.2%
2024$6,615+3.5%
2023$6,394+1.4%
2022$6,307+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,600DeedBook 20129, Page 169Recorded9/11/2025

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14690, Page 1001

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5578, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1907