Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
656 Herbertsville Rd.Brick, NJ 08724
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2000
Property Information
Block1421
Lot18.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage3.91
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$226,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$226,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,918 | +5.2% |
| 2024 | $5,626 | +3.5% |
| 2023 | $5,438 | +1.4% |
| 2022 | $5,363 | +1.9% |
Property History
No events match the selected filters.