Skip to content

740 Herbertsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block1421
Lot30.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1538
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
44%
Improvement Value:$176,700
56%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,274+5.2%
2024$7,866+3.5%
2023$7,603+1.4%
2022$7,499+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 12581, Page 1524

Property Sale

Sale
$146,700
DeedBook 5203, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1994