Skip to content

537 Herbert LaneBrick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$785,800
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block1421
Lot31.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3514
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,514
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,200
32%
Improvement Value:$373,600
68%
Total Assessment$548,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,351+5.2%
2024$13,643+3.5%
2023$13,188+1.4%
2022$13,007+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$785,800
Sq Ft3,514DeedBook 18665, Page 443Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft3,514DeedBook 16255, Page 104Recorded12/2/2015

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 4989, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1987