Skip to content

575 Herbert LaneBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block1421
Lot34.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,752
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
35%
Improvement Value:$295,700
65%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,969+5.2%
2024$11,378+3.5%
2023$10,999+1.4%
2022$10,847+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,752DeedBook 18172, Page 1059Recorded11/25/2020

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5356, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1988