Skip to content

569 Herbert LaneBrick, NJ 08724

Built 2003

Last Sale Price
$373,000
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block1421
Lot36.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1547
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,547
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,900
45%
Improvement Value:$193,500
55%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,163+7.5%
2024$8,524+7.8%
2023$7,906+1.4%
2022$7,797+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$373,000

From:

To:

Sq Ft1,547DeedBook 16687, Page 224Recorded3/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10521, Page 1366

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5406, Page 380