Skip to content

1271 Sally Ike RdBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Date
May 14, 2003

Property Information

Block1421
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,594
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
48%
Improvement Value:$196,800
52%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,882+5.2%
2024$9,395+3.5%
2023$9,081+1.4%
2022$8,956+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970