Skip to content

734 Merrimac WayBrick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$175,500
Last Sale Date
Sep 15, 2000

Property Information

Block1422.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,838
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,400
48%
Improvement Value:$166,600
52%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,316+5.2%
2024$7,905+3.5%
2023$7,642+1.4%
2022$7,537+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,500
DeedBook 10455, Page 1950

Property Built

Built

Year Built: 1972