Skip to content

704 Merrimac WayBrick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block1422.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1928
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,928
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
47%
Improvement Value:$169,200
53%
Total Assessment$321,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+5.2%
2024$7,983+7.4%
2023$7,435+1.4%
2022$7,333+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 17292, Page 91Recorded11/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1972