Skip to content

704 Revolutionary RdBrick, NJ 08724

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block1422.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,698
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,300
38%
Improvement Value:$244,000
62%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,113+5.3%
2024$9,602+3.5%
2023$9,273+1.4%
2022$9,142-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,698DeedBook 20037, Page 747Recorded6/10/2025

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft2,698DeedBook 17349, Page 68Recorded1/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1972