Skip to content

713 Merrimac WayBrick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
May 15, 2003

Property Information

Block1422.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,798
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
48%
Improvement Value:$165,900
52%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,313+5.2%
2024$7,903+3.5%
2023$7,639+1.4%
2022$7,534+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 11513, Page 1374

Property Built

Built

Year Built: 1972