Skip to content

717 Merrimac WayBrick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block1422.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1899
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,899
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,900
46%
Improvement Value:$179,600
54%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+5.2%
2024$8,266+3.5%
2023$7,990+1.4%
2022$7,880+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10010, Page 793

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4777, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1972