Skip to content

716 Revere Dr.Brick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Date
Feb 7, 2000

Property Information

Block1422.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,325
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,900
46%
Improvement Value:$181,500
54%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,745+5.2%
2024$8,313+3.5%
2023$8,036+1.4%
2022$7,925+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975