Skip to content

709 Skoog Ct.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block1422.06
Lot34.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 202016
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,016
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,400
45%
Improvement Value:$188,000
55%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+5.2%
2024$8,437+3.5%
2023$8,156+1.4%
2022$8,044+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 17191, Page 1743Recorded7/30/2018

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 13280, Page 574

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5706, Page 773

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4973, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1987