Skip to content

651 Herbertsville RdBrick, NJ 08724

Built 1870

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 16, 2003

Property Information

Block1422.06
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,541
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,200
55%
Improvement Value:$122,800
45%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,139+5.2%
2024$6,787+3.5%
2023$6,560+1.4%
2022$6,470+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11836, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1870