Skip to content

721 Skoog Ct.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Oct 19, 1992

Property Information

Block1422.06
Lot44.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2954
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,954
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,400
34%
Improvement Value:$302,400
66%
Total Assessment$455,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,919+5.2%
2024$11,331+3.5%
2023$10,953+1.4%
2022$10,802+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5020, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1992